A Bourne ultimátum - de hogy jön ide a James Bond, meg a fecskealsó??
2007.10.29. 23:05 Antal Egon
Az USA-ban az év talán legjobb akciófilmjét tisztelik benne, majd 230 millió dollárral gazdagította alkotóit, és a kritikusok is szuperlatívuszokban beszélnek Őróla. Azért ez egy kicsit "avétos vaker", ha sztivenkingesen akarnám magam kifejezni, de valóban leszögezhetjük: a film tényleg meglepően jó, olyan "mozibabeülős", "kevesetbeszélős", egyszerű, hideg és találó.
A filmről úgy lenne érdemes kritikát írni, hogy mindhárom Bourne filmről egyszerre, amihez viszont most lusta vagyok. Vissza kellene kanyarodni a 2002-es, majd a 2004-es Bourne darabhoz, amihez most nincs valami sok kedvem, ezért most csak röviden szólnék a tartalomról. Adott egy fiatalember, Jason Bourne (Matt Damon) aki a CIA ügynöke, vagy kémje. Hol másokat tesz el láb alól, hol mindenféle egyéb kémfeladatot lát el, hol meg a saját identitását keresi, immár három Bourne részen keresztül. A CIA-ban jelenleg van egy ultra-erőszakos, keményvonalas főellensége, Noah Vosen (David Strathairn), meg egy kevésbé kemény is, Pamela Landy személyében (Joan Allen), akik mind el akarják őt kapni. Ehhez jön még egy-két még nagyobb kutya, meg egy halom FBI ügynök, akik amolyan benarkózott nácikatonákként, vagy érzelemmmentes gyilkológépekként vetik magukat Bourne nyomába, hol párban, hol csoportosan. Azért akadnak segítők is: pl. a Guardian egyik oknyomozó-leleplező riportere, és az ő informátora, aki elkezd a Bourne-féle rejtélyről kiteregetni, meg egy "jó útra térő" másik ügynök is, meg aztán még vagy kettő hasonló. Nagy a pörgés, meg a rohanás és üldözés, meg a technika vívmányainak látványos megnyilvánulása sem csekély.
A színészek zseniálisak, bár szerintem a főgonosz, Noah Vosen azért annyira nem is néz ki gonosznak, pedig a kritikusok az egekbe emelték. Julia Stiles (az átállt ügynök) viszont jócskán megosztja a kritikusokat: hideg, mint a kő, úgy is játszik, NO ÉRZELEM, NO OUTPUT, pedig azért lehetett volna egy kis laza hancúr Matt Damonnal. Csak úgy, amolyan feszültséglevezetőként. A zene is folyamatosan lüktet a fejünkben, idomodik a folyamatos impulzusokhoz, a feszültséghez és őrült üldözésekhez. Fokozza az újszerűséget az ide-oda rángatózó, folyamatos kameramozgás, rengeteg közeli képbevágás, látszólag összevissza-zoomolás, ami egy kicsit a dogma irányzatot juttatja eszembe, amit egyik kedvencem, a nagy Lars von Trier indított el még azt hiszem 1995-ben. Az a kár csak, hogy míg egy dogma-filmben tényleg pofán verik az embert, addig egy Bourne filmben mindez csak fikció. Azért ne keseredjünk el - így is érdemes megnézni a Bourne darabokat. Együtt, de lehet külön-külön is.
Értékelés: 80%
Szólj hozzá!
Címkék: fbi ügynök james bond bourne matt damon kém bourne ultimatum spy trilógia bourne trilógia jason bourne nyüszítverobert ludlum kémhistória
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.