A Királyság - robbantások, terroristák elnáspágolása és egy kis interkulturárlis menedzsment
2007.11.21. 18:42 Antal Egon
A film azzal indít, hogy egy marha nagyot robbant a Szaúd-Arábiai amerikai támaszponton, majd még egyet robbant, amikor kiérkeznek a mentők. A film nagyon erős emóciókat ébreszt ekkor az emberben már az elején, mert sokan meghalnak (gyerekek is) és korábban persze az Amerikai Álom attribútumait is meg kellett persze mutatni - így baseballozó katonákat, játszadozó gyerkőcöket, békés családi idillt és mindennek a tetejében a grillen sülő hotdog közeli, igazi amerikaias látványát is. Nyílik is a bicsak rögtön az újvilági zsebben, hisz rögtön bosszúra éhessé válnak az amcsik, gondolom, és szinte várják, hogy megmutassák nekik azokat, akik a bosszújukat beteljesítik. Nem is kell sokat várniuk, mert eztán gyorsan meg is mutatják négy FBI-os főhősünket (Jamie Foxx, Jennifer Gardner, Chris Cooper, Jason Bateman), akiknek először a hatalmi ágak különböző vezetőit kell meggyőzniük, hogy márpedig ők szeretnének körülnézni a robbantás helyszínén. Mivel ez nem megy "olyan" simán, sőt, ahogy azt várni is lehet, főFBIosunk, Jamie Foxx a Washington Post szuperújságírójával fenyegetőzik egy gazdag szaúdi hercegnek, hogy engedje be őket az országba. Végül így is történik, hőseink landolnak Szaúd-Arábiában, ahol hamar kiderül: nem is olyan jó nyomozni ott, ahol ezt az ország belügyeibe való durva bevatkozásnak tekintik, és egyáltalán nem tolerálják azt. Aztán leegyszerűsítve az történik, hogy miközben hőseink adatokat, bizonyítékokat gyűjtenek, meg szép lassan a diplomaták dolgát is ellátják kb 2 perc alatt a szaúdi fősejkkel, majd miszlikbe aprítják a fél helyi Al-kaidát, vagy mit. A film fittyet hány mindenre, ami megakadályozná a terrorsejt helyi felszámolásában a csapatot, és kegyetlenül utánajár minden rosszfiúnak. Eztán meg is bünteti őket. Nehéz megmondani, miért jó az, ha a film végén elkapjuk a főterrorvezért, akit meg is ölünk, viszont a vér innentől kezdve sem válik vízzé, mert jönnek majd az újabb gyilkosok. Mi, magyarok szerintem nem fogjuk annyira magunkénak érezni ezt a filmet.
Ha egy kicsit elvonatkoztatunk a film valosághoz fűződő viszonyától, és úgy tekintünk rá, mint egy művészi alkotásra, egy "pörgős akciófimre", akkor viszont remekül megállja a helyét. Majd két órát izgulunk íg a filmen, ahol folyamatosan lőnek, mag van más Action is dögivel. Lendületes, izgalmas, magával ragadó, kézikemerás (dogmás) mozgásai pedig még jobban eltolja a hollywoodi reálíáktól ezt a filmet. Ez sokkal hitelesebb, veszélyesebb, és függetlenebb érzést ad. Mind az amerikaiaik, mind az arabok is jól játszák a szerepeiket, elhiszünk nekik mindent, a karakterek is teljesen rendben vannak. Érdemes egyszer megnézni, ha kedveljük a háborús, akciófilmet egy kis interkulturális menedzsmenttel megfűszerezve.
Értékelés: 60%
Szólj hozzá!
Címkék: szaúd arábia al kaida fbi terrorizmus királyság jamie foxx jennifer gardner cris cooper olajsejk
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.